Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, gdyż wyłącznie w tiofanat metylowy preparaty ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma właściwie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości lub akceptacji na główne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.